O programie Laboratoria Przyszłości
STRONA MINISTERSTWA https://www.gov.pl/web/laboratoria
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Szkoła Podstawowa w naszym Ośrodku otrzymała dofinansowanie w ramach programu w wysokości 30000zł.
Sprzęt jaki otrzymaliśmy w ramach programu to:
Laptop, sprzęt fotograficzny i audio wraz z akcesoriami w postaci gimbala, mikrofonów, mikroportu i zestawu oświetleniowego. Zestaw do programowania mikrokontrolerów i nauki elektroniki oraz stację lutowniczą. Programowalne roboty i pociąg z dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi. Zestawy klocków edukacyjnych. Drukarkę 3D z zestawem kolorowych filamentów wraz ze stolikiem meblowym na drukarkę i akcesoria.
Sprzęt będzie wykorzystany na zajęciach informatyki, techniki i doradztwa zawodowego.
5. Styczeń 2023
8. Maj 2023
10. Wrzesień 2023
11. Październik 2023
12. Listopad-2023
13. Grudzień 2023
W ramach programu #Laboratoria Przyszłości w miesiącach maj i czerwiec uczniowie szkół podstawowych bawili się sterując i uczyli podstaw programowania korzystając z robotów edukacyjnych DASH i Q-Scout.
W miesiącach marzec i kwiecień na sprzęcie zakupionym m.in. w programie #Laboratoria Przyszłości (lustrzanka Canon) uczniowie ćwiczyli wykonywanie zdjęć do konkursu i warsztatów fotograficznych w Poznaniu.
Relacja z Konkursu - VI OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Z KONKURSEM FOTOGRAFICZNYM W POZNANIU
W ramach programu #Laboratoria Przyszłości w miesiącach styczeń i luty, przed feriami zimowymi kolejni uczniowie ze szkoły podstawowej zapoznali się za możliwościami tworzenia figur za pomocą klocków Geomag.
W ramach programu #Laboratoria Przyszłości w miesiącu grudniu skończyliśmy montaż robota Q-Scout. Po montażu i włożeniu baterii robot przywitał nas kolorowymi diodami. Po zainstalowaniu aplikacji Robobloq możemy już nim sterować i programować pierwsze skrypty.
<< powrót do strony laboratorium
#Laboratoria przyszłości W miesiącu styczniu 2023r. zostaliśmy przeszkoleni z obsługi drukarki 3D. Na szkoleniu wykonaliśmy pierwsze wydruki oraz nauczyliśmy się obsługi programów do projektowania i tworzenia obiektów 3D.
<< powrót do strony laboratorium
W miesiącu lutym i marcu poznajemy bliżej pociąg Intelino i jego aksesoria zakupione w programie #Laboratoria przyszłości.
Uczymy się programować zachowanie pociągu za pomocą kolorowych płytek, które można umieścić na torach. Możemy przyspieszać lub zwalniać, kierować w lewo lub w prawo na skrzyżowaniach torów, zmieniać kierunek ruchu lub zatrzymywać, wysadzić dołączony wagon itp.
Powoli poznajemy STEAM przez zabawę i naukę Intelino.
W tym miesiącu sprzęt fotograficzny zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości wykorzystaliśmy do przygotowania się i wykonania konkursowych zdjęć biorących udział w V Ogólnopolskich warsztatach fotograficznych w Poznaniu. Oto link do relacji z "Konkursu".
#Laboratoria Przyszłości. W miesiącu maju utrwalamy, kodujemy i rozwijamy się pracując klockami Korbo Edu Code.
W czerwcu w #Laboratorium Przyszłości rozbudowaliśmy nasz tor kolejowy o nowe elementy konstrukcyjne takie jak dodatkowe tory, mosty i peron. Kodujemy i programujemy jazdę pociągu Intelino po coraz ciekawszych trasach.
W miesiącu wrześniu w naszym #Laboratorium Przyszłości powtarzamy to co poznaliśmy i czego nauczyliśmy się w zeszłym roku szkolnym. Na początek powtórka z wykorzystaniem klocków, Korbo Edu Code i klocków GEOMAG
<< powrót do strony laboratorium
24.10.2023 r. uczniowie z klasy 7b pod kierunkiem nauczycielki informatyki Hanny Sułek-Stawickiej w ramach #Laboratoriów Przyszłości poznawali działanie kolejki Intelino Smart Train. Po zbudowaniu pętli z podwójnym rozjazdem, ściągnęli na telefon z wykorzystaniem kodu QR aplikację „Intelino Play” do obsługiwania kolejki, a następnie poznawali różne tryby sterowania lokomotywką i wagonikiem jak: zmiana kierunku jazdy, przyspieszanie, zmiana torów jazdy, odczepianiem wagonika podczas jazdy.
Zajęcia wzbudziły bardzo duże zainteresowanie uczniów.
W ramach programu #Laboratoria Przyszłości w miesiącu listopadzie zajmujemy się montażem robota Q-Scout, który pozwoli uczniom poznać bliżej świat robotyki, elektroniki i programowania, Sercem robota jest płytka oparta na Arduino, dzięki czemu robota można programować w przyjazny sposób, np. z wykorzystaniem języka graficznego Scratch.
W miesiącu listopadzie dzięki pomoc dydaktycznym z programu #Laboratoriaprzyszlosci ćwiczymy naszą wyobraźnię i zmysły tworząc przestrzenne obiekty z magnetycznych klocków GEOMAG.
<< powrót do strony głównej Laboratorium
W tym miesiącu zapoznajemy się z kreatywnymi klockami Korbo Edu Code.
Dzięki nim rozwijamy nasze umiejętności manualne, rozwijamy wyobraźnię, poznajemy nowe pojęcia i mechanizmy oraz rozwiązujemy problemy. Tworząc różne konstrukcje pobudzamy logiczne myślenie, uczymy się cierpliwości i precyzji oraz poznajemy podstawy kodowania.
<< powrót do strony głównej Laboratorium
W miesiącu październiku zapoznajemy się z kolejnymi zestawami sprzętu z programu #Laboratoriaprzyszlosci.
Uczymy i bawimy się korzystając np. z Pociągu Intelino, robota Dash, klocków EDU CODE, GEOMAG i MAGFORMERS.