O programie Laboratoria Przyszłości

STRONA MINISTERSTWA https://www.gov.pl/web/laboratoria

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Szkoła Podstawowa w naszym Ośrodku otrzymała dofinansowanie w ramach programu w wysokości 30000zł.

Sprzęt jaki otrzymaliśmy w ramach programu to:

Laptop,  sprzęt fotograficzny i audio wraz z akcesoriami w postaci gimbala, mikrofonów, mikroportu  i zestawu oświetleniowego.  Zestaw  do programowania mikrokontrolerów i nauki elektroniki oraz stację lutowniczą. Programowalne roboty i pociąg z dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi. Zestawy klocków edukacyjnych. Drukarkę 3D z zestawem kolorowych filamentów wraz ze stolikiem meblowym na drukarkę i akcesoria.

Sprzęt będzie wykorzystany na zajęciach informatyki, techniki i doradztwa zawodowego.

1. Wrzesień 2022

2. Październik 2022

3. Listopad 2022

4. Grudzień 2022

5. Styczeń 2023

6. Luty Marzec 2023

7. Kwiecień 2023

8. Maj 2023

9. Czerwiec 2023

10. Wrzesień 2023

11. Październik 2023

12. Listopad-2023

13. Grudzień 2023

14. Styczeń-Luty 2024

15. Marzec - Kwiecień 2024

16. Maj - Czerwiec 2024

 

W ramach programu #Laboratoria Przyszłości w miesiącach maj i czerwiec uczniowie szkół podstawowych bawili się sterując i uczyli podstaw programowania korzystając z robotów  edukacyjnych  DASH i Q-Scout. 

 

 

 << powrót do strony laboratorium

W miesiącach marzec i kwiecień na sprzęcie zakupionym m.in. w programie #Laboratoria Przyszłości (lustrzanka Canon) uczniowie ćwiczyli wykonywanie zdjęć do konkursu i warsztatów  fotograficznych w Poznaniu.

Relacja z Konkursu - VI OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Z KONKURSEM FOTOGRAFICZNYM W POZNANIU

 

 << powrót do strony laboratorium

W ramach programu #Laboratoria Przyszłości w miesiącach styczeń i luty, przed feriami zimowymi kolejni uczniowie ze szkoły podstawowej zapoznali się za możliwościami tworzenia figur za pomocą klocków Geomag.

 

 << powrót do strony laboratorium

W ramach programu #Laboratoria Przyszłości w miesiącu grudniu skończyliśmy montaż robota Q-Scout. Po montażu i włożeniu baterii robot przywitał nas kolorowymi diodami. Po zainstalowaniu aplikacji Robobloq możemy już nim sterować i programować pierwsze skrypty. 

 

 << powrót do strony laboratorium

 

#Laboratoria przyszłości W miesiącu styczniu 2023r. zostaliśmy przeszkoleni z obsługi drukarki 3D. Na szkoleniu wykonaliśmy pierwsze wydruki oraz nauczyliśmy się obsługi programów do projektowania i tworzenia obiektów 3D.

 

<< powrót do strony laboratorium

W miesiącu lutym i marcu poznajemy bliżej pociąg Intelino i jego aksesoria zakupione w programie #Laboratoria przyszłości.

Uczymy się programować zachowanie pociągu za pomocą kolorowych płytek, które można umieścić na torach. Możemy przyspieszać lub zwalniać, kierować w lewo lub w prawo na skrzyżowaniach torów, zmieniać kierunek ruchu lub zatrzymywać, wysadzić dołączony wagon itp.

Powoli poznajemy STEAM  przez zabawę i naukę Intelino.

<< powrót do strony laboratorium

W tym miesiącu sprzęt fotograficzny zakupiony w ramach programu #Laboratoria Przyszłości wykorzystaliśmy do przygotowania się i wykonania konkursowych zdjęć biorących udział w V Ogólnopolskich warsztatach fotograficznych w Poznaniu. Oto link do relacji z "Konkursu".

<< powrót do strony laboratorium

#Laboratoria Przyszłości. W miesiącu maju utrwalamy, kodujemy i rozwijamy się  pracując  klockami Korbo Edu Code.

<< powrót do strony laboratorium

W czerwcu w #Laboratorium Przyszłości rozbudowaliśmy nasz tor kolejowy o nowe elementy konstrukcyjne takie jak dodatkowe tory, mosty i peron. Kodujemy i programujemy jazdę pociągu Intelino po coraz ciekawszych trasach.  

<< powrót do strony laboratorium

W miesiącu wrześniu w naszym #Laboratorium Przyszłości powtarzamy to co poznaliśmy i czego nauczyliśmy się w zeszłym roku szkolnym. Na początek powtórka z wykorzystaniem klocków, Korbo Edu Code i klocków GEOMAG

<< powrót do strony laboratorium

24.10.2023 r. uczniowie z klasy 7b pod kierunkiem nauczycielki informatyki Hanny Sułek-Stawickiej w ramach #Laboratoriów Przyszłości poznawali działanie kolejki Intelino Smart Train. Po zbudowaniu pętli z podwójnym rozjazdem, ściągnęli na telefon z wykorzystaniem kodu QR aplikację „Intelino Play” do obsługiwania kolejki, a następnie poznawali różne tryby sterowania lokomotywką i wagonikiem jak: zmiana kierunku jazdy, przyspieszanie, zmiana torów jazdy, odczepianiem wagonika podczas jazdy. 

Zajęcia wzbudziły bardzo duże zainteresowanie uczniów.

 

<< powrót do strony laboratorium

W ramach programu #Laboratoria Przyszłości w miesiącu listopadzie zajmujemy się montażem robota Q-Scout, który  pozwoli uczniom poznać bliżej świat robotyki, elektroniki i programowania, Sercem robota jest płytka oparta na Arduino, dzięki czemu robota można programować w przyjazny sposób, np.  z wykorzystaniem języka graficznego Scratch.

 

<< powrót do strony laboratorium

 

W miesiącu listopadzie dzięki pomoc dydaktycznym z programu #Laboratoriaprzyszlosci ćwiczymy naszą wyobraźnię i zmysły tworząc przestrzenne obiekty z magnetycznych klocków GEOMAG.

 

<< powrót do strony głównej Laboratorium

W tym miesiącu zapoznajemy się z kreatywnymi klockami Korbo Edu Code.

Dzięki nim rozwijamy nasze umiejętności manualne, rozwijamy wyobraźnię, poznajemy nowe pojęcia i mechanizmy oraz rozwiązujemy problemy. Tworząc różne konstrukcje pobudzamy logiczne myślenie, uczymy się cierpliwości i precyzji oraz poznajemy podstawy kodowania.

 

<< powrót do strony głównej Laboratorium

W miesiącu październiku zapoznajemy się z kolejnymi zestawami sprzętu z programu #Laboratoriaprzyszlosci.

Uczymy i bawimy się korzystając np. z Pociągu Intelino, robota Dash, klocków EDU CODE, GEOMAG i MAGFORMERS.

<< powrót do strony głównej Laboratorium
   

Ostatnie aktualności

  • KARMNIKI  DLA  PTAKÓW

    W dniu 26 listopada pierwsza klasa branżowa o profilu ogrodnik była w fordońskiej pracowni „Zręczna”. Uczniowie wzięli udział...

    Czytaj więcej: KARMNIKI  DLA...

  • Z  WIZYTĄ  W  AKADEMII LEGO

    7 listopada 2024 roku dziewczynki i chłopcy z młodych grup internatu spędzili miłe popołudnie w Akademii LEGO, która na kilka...

    Czytaj więcej: Z  WIZYTĄ  W...

  • NARODOWE  ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

    W dniu dzisiejszym, 8 listopada 2024 roku, nasz Ośrodek uroczyście celebrował święto 11 Listopada, upamiętniające...

    Czytaj więcej: NARODOWE ...

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIAŁEJ LASKI

    15 października to święto osób niewidomych i słabowidzących. Ten dzień - Międzynarodowy Dzień Białej Laski - ustanowiony w...

    Czytaj więcej: ...

  • WARSZTATY HAFCIARSKIE W MŁYNACH ROTHERA

    „Haftem malowane” – pod takim hasłem, 17 października w Młynach Rothera odbyły się warsztaty artystyczne, w których...

    Czytaj więcej: WARSZTATY...

  • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    14 października obchodziliśmy w Ośrodku Dzień Edukacji Narodowej. Uroczyste spotkanie rozpoczęły życzenia skierowane do...

    Czytaj więcej: DZIEŃ...

  • NOWY  SEZON  ASTORII  BYDGOSZCZ

    W dniu 9 października 2024 roku grupa wychowanków z opiekunami udała się do hali sportowej SISU Arena w Bydgoszczy na mecz...

    Czytaj więcej: NOWY  SEZON ...

  • PIERWSZY INTERNACKI PÓŁMARATON

    W dniu 9 października 2024 roku, na boisku szkolnym, odbył się Pierwszy Internacki Półmaraton na dystansie 900 metrów. W...

    Czytaj więcej: PIERWSZY...

  • PANNY WODNE NA START!

    Już po raz 6. Dyrektor K-PSOSW nr 2 Ryszard Bielecki gościł w Ośrodku Festiwal Panien Wodnych zorganizowany przez Fundację...

    Czytaj więcej: PANNY WODNE...

  • WIZYTA  WNUCZKI  NASZEGO  PATRONA

    W dniu 7 października 2024 roku naszą placówkę odwiedziła Pani Karolina Maczek-Skillen, wnuczka generała Stanisława Maczka, Patrona...

    Czytaj więcej: WIZYTA ...

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel. 52 344-74-15
sekretariat

tel. 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

   

Wyszukiwarka  

   

   

Organ prowadzący

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

   

Certyfikat  

   
© 2024 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2