W dniach 25-30 listopada odbył się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy międzynarodowy festiwal teatralny „Sytuacje/Relacje”. Tegoroczna edycja festiwalu, który stanowi pole do dialogu i wymiany myśli między twórcami a widzami, dotyczyła głównie spraw związanych ze światem osób niesłyszących.
Wychowankowie naszego Ośrodka uczestniczyli w dwóch spektaklach – „Nie mów nikomu” i „Po” oraz warsztatach - ,,trening fizyczny aktora”.
Zwłaszcza pierwsze przedstawienie w bardzo przejmujący sposób pokazywało z jakimi problemami spotykają się osoby niesłyszące, jak są traktowane i jak są poprzez swoją niepełnosprawność kompletnie wykluczone z niektórych dziedzin życia. Ten spektakl mówił o podobnych sytuacjach jakie przedstawiła w swojej książce „Głusza” Anna Goc, dziennikarka Tygodnika Powszechnego (na spotkaniu z autorką również była obecna młodzież z naszego Ośrodka).
Aktorami w tej sztuce były osoby niesłyszące, a wśród nich jedna osoba niewidoma. Posługiwali się oni językiem migowym. Dodawało to wiarygodności i wzmacniało siłę przekazu. Dodatkowo duże natężenie dźwięku (publiczności rozdano wyciszające słuchawki) spełniło ważną rolę. Widzowie byli poruszeni. Opowiadali o tym na spotkaniu, które odbyło się po spektaklu. W rozmowach uczestniczyli aktorzy, reżyser, przedstawiciele instytucji kulturalnych w naszym mieście i widzowie właśnie.
Drugie przedstawienie „Po” przygotowane było przez teatr tańca i inspirowane dramatem Szekspira „Burza”. „W tym spektaklu - jak można przeczytać w festiwalowym folderze - ruch spotyka się z tekstem oraz Polskim Językiem Migowym, tworząc przed oczami widzów wielopoziomowy obraz pewnej historii... o władzy, manipulacji, wyborze i wolności”. Tutaj również publiczność była pod wrażeniem kunsztu i wyobraźni aktorów i reżyserki oraz wspaniałej muzyki.
Naszym wychowankom bardzo podobały się oba spektakle. Trochę szkoda, że ze względu na późną porę nie mogli uczestniczyć w dyskusji po pierwszym przedstawieniu. Za to mogli zapoznać się z aktorskim treningiem i przekonać się jaka to jest ciężka praca.
Opracowanie: Jacek Buhl