Od 2011 roku na terenie naszego Ośrodka odbywają się zajęcia terapeutyczne i edukacyjne z udziałem psa.

Zajęcia kynoterapii (dogoterapii), których celem jest wspólna zabawa, podczas której nasi wychowankowie poznają i utrwalają wiadomości i umiejętności, rozwijają zdolność empatii oraz komunikowania się.

Kynoterapia to metoda wspomagająca rehabilitację, edukację i rewalidację, w której bodźcem do działań jest przeszkolony pies.

Ta forma terapii budzi duże emocje u dzieci, podążając za psem zaspokajają swoją naturalną ciekawość świata i otaczających je zjawisk. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zaspokaja potrzeby dziecka: potrzebę dotyku, czułości i bliskości. Dzięki zabawie z psem nieświadomie w odczuciu dziecka prowadzi się rehabilitację i rewalidację ukierunkowaną na indywidualne potrzeby dziecka.

Pies Max rasy Golden Retriever jest znany i lubiany przez wychowanków Ośrodka, w roku szkolnym 2015/16 do zespołu terapeutycznego dołączyła Dora, podbijając serca wychowanków.

Opracowanie: mgr Agnieszka Maćkiewicz

Metoda integracji sensorycznej jest jedną z najnowszych kompleksowych metod terapeutycznych. Stosowana jest w odniesieniu do dzieci z opóźnieniem w rozwoju psychoruchowym, trudnościami w nauce szkolnej i z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego.          

Główne założenia teorii integracji sensorycznej (SI) - to organizacja wejściowych danych zmysłowych dokonanych przez mózg w celu produkowania odpowiedzi adaptacyjnych na wymagania otoczenia.

Wybrane objawy u dzieci młodszych, które mogą świadczyć o nieprawidłowym przetwarzaniu bodźców zmysłowych, to:

  • nadmierny niepokój, drażliwość i impulsywność,

  • lękliwość i postawa wycofania się,

  • nadruchliwość i problemy koncentracji uwagi,

  • kłopoty z równowagą i koordynacją ruchową,

  • nienaturalne silne domaganie się czynności i zabaw związanych z obracaniem się, huśtaniem, ślizganiem, podskakiwaniem lub unikanie takich doznań,

  • lęk przed oderwaniem nóg od podłoża,

  • choroba lokomocyjna,

  • niewłaściwy wzorzec postawy i chodu,

  • niskie napięcie mięśniowe i nadmierna męczliwość,

  • zła tolerancja wrażeń dotykowych,

  • brak umiejętności w naśladowaniu ruchów,

  • powtarzanie czynności( perseweracje ruchowe),

  • zaburzenia rozwoju językowego i zdolności komunikacyjnych,

  • trudności w opanowaniu umiejętności pisania,

  • trudności z nauką czytania

Formy terapii integracji sensorycznej są bardzo atrakcyjne dla dzieci, odbywają się na sali gimnastycznej lub w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu.                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Terapia SI nie zastępuje nauki w szkole, jednak sprawia, że uczenie staje się łatwiejsze.  

Gimnastyka korekcyjna jest prowadzona pod nadzorem dobrze przygotowanej kadry. Celem tych zajęć jest usprawnianie, korygowanie i zapobieganie wadom postawy wśród dzieci, które jeszcze nie kwalifikują się na rehabilitację ale wymagają już stałej i pewnej korekty. Ważne jest podnoszenie ogólnej sprawności fizycznej i wydolności organizmu poprzez ćwiczenia kształtujące, oddechowe, zabawy zapobiegające wadom postawy lub likwidujące już istniejące problemy. Bardzo ważne jest uświadomienie dziecku i rodzicom konsekwencji wynikających z występujących wad postawy i kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała.

Do udziału w zajęciach kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Dobór metod i ćwiczeń jest dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb ucznia.

Sala gimnastyki korekcyjnej jest wyposażona w sprzęt specjalistyczny, dzięki któremu można eliminować czynniki istniejących zaburzeń i przywracać równowagę, wzmacniać osłabione mięśnie, poprawiać zaburzenia rozwoju motorycznego.

Dzieci chętnie uczestniczą w proponowanych zajęciach, które przynoszą wymierne korzyści zdrowotne ale są również źródłem radości.

 

Terapia metodą EEG Biofeedback prowadzona jest w OSW nr 2 w Bydgoszczy od 2006 roku.

EEG Biofeedback - to metoda niwelująca stany napięcia emocjonalnego i fizycznego, poprawiająca koncentrację uwagi słuchowej i wzrokowej oraz zapamiętywanie przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych.

Terapią EEG Biofeedback objęci są zarówno uczniowie z normą intelektualną, jak również uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, nadpobudliwością psycho-ruchową, epilepsją oraz innymi zaburzeniami i sprzężeniami.

Treningi EEG Biofeedback odbywają się dwa razy w tygodniu. Czas trwania pojedynczego treningu uzależniony jest od możliwości psycho-fizycznych uczniów i zawiera się w granicach 30 - 60 minut.  Sesja terapeutyczna obejmuje 10 - 30 treningów w zależności od indywidualnych potrzeb ucznia. Najczęściej uczniowie odbywają dwie sesje terapeutyczne w roku szkolnym.

 

Opracowanie: certyfikowany terapeuta EEG Biofeedback
mgr Katarzyna Koźlinka-Stasiewska

Ośrodek dla słabo słyszących i niesłyszących dysponuje bogato wyposażoną

Salą Doświadczania Świata, w której znajdują się:

  • łóżko wodne z funkcją falowania wody,
  • ściana i wiązka światłowodów,
  • gwieździste niebo,
  • kolumny wodne,
  • ścieżka dotykowa,
  • tor świetlno – dźwiękowy,
  • projektor obrazów ruchomych,
  • tunel lustrzany,
  • lustro akrylowe,
  • tapety UV,
  • kula lustrzana z efektami wizualnymi,
  • tablice dźwiękowe i wzrokowe,
  • aparat do aromatoterapii.

Sala Doświadczania Świata jest elementem terapii polisensorycznej, wykorzystuje bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe, smakowe, kinestetyczne, termiczne i zapachowe.

Zajęcia prowadzone w sali wpływają na relaksację lub aktywację dziecka / w zależności od potrzeb/, rozwój poznawczy, motoryczny i emocjonalny. W pracy z dziećmi wykorzystywana jest koncepcja psychomotoryki, która zakłada celowe usprawnianie zmysłów, dzięki czemu terapeuta wpływa na wszechstronny rozwój uczniów.

Opracowanie: mgr B. Jezierska

PRACA METODĄ ALFREDA TOMATISA –

DROGĄ DO SATYSFAKCJONUJĄCEGO POROZUMIEWANIA.

Trening uwagi słuchowej zwany metodą stymulacji audio-psycho-lingwistycznej wzbogaca terapeutyczną ofertę naszej placówki. Indywidualnie dopasowany program pracy spełnia swoiste oczekiwania ucznia.

Każde dziecko jest inne, dlatego długość trwania terapii uzależniona jest od konkretnych potrzeb. Słuchanie odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego przez specjalne słuchawki nie tylko sprawia radość dzieciom, ale także realizuje wcześniej ustalone cele psychoterapeutyczne. Bogata w wysokie częstotliwości muzyka Mozarta oraz chorały gregoriańskie wykorzystywane w terapii A. Tomatisa relaksują, stymulują mózg, usprawniają czynne słuchanie.

U większości uczestniczących w zajęciach dzieci poprawia się komunikacja, dzieci autystyczne stają się bardzie obecne i świadome otoczenia. Stosowanie tej metody poprawia jakość głosu, wymowę, motorykę, wydłuża czas koncentracji, umożliwia budowanie pełniejszych wypowiedzi, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, zwiększa kreatywność oraz pomaga radzić sobie z emocjami i stresem.

Opracowanie: surdologopeda mgr Iwona Obremska

   

Ostatnie aktualności

  • CZYTAMY BYDGOSZCZ – WIRTUALNY SPACER PO MUZEUM WOJSK LĄDOWYCH

    Czytamy Bydgoszcz Autorski projekt Fundacji Nasza tradycja-nasza przyszłość.   Uczniowie klasy 2a, pod kierunkiem...

    Czytaj więcej: CZYTAMY...

  • SENSOPLASTYKA  NA  WIOSNĘ

    Wiosenny czas z sensoplastyką rozpoczęła  przygoda z marchewkoliną. Ta miła w dotyku, pomarańczowa masa powstała przez ...

    Czytaj więcej: ...

  • POŻEGNANIE  ABSOLWENTÓW ̛ 2024

    W piątek 26 kwietnia 2024 roku Dyrektor Ośrodka Ryszard Bielecki uroczyście pożegnał Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego...

    Czytaj więcej: POŻEGNANIE...

  • TEATR  BAWI  I  UCZY

    W poniedziałek 22 kwietnia internacka grupa ósma wybrała się do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, gdzie miała...

    Czytaj więcej: TEATR  BAWI ...

  • VI OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Z KONKURSEM FOTOGRAFICZNYM W POZNANIU

    W dniach 19–21 kwietnia 2024 roku w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego odbyły się VI...

    Czytaj więcej: VI...

  • Międzynarodowy Dzień Ziemi

    W dniach 22–25 kwietnia  2024 roku wychowankowie internatu przystąpili do porządkowania terenów wokół Ośrodka w ramach...

    Czytaj więcej: ...

  • SPOTKANIE Z FILMEM

    25 kwietnia w ramach cyklu „Spotkanie z filmem" wychowankowie internatu, już po raz kolejny, spędzili czwartkowe popołudnie w...

    Czytaj więcej: SPOTKANIE Z...

  • XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY KUCHARSKIEJ W KIELCACH

    W dniach 18–19.04.2024 roku w Kielcach odbył się XVI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kucharskiej dla młodzieży z...

    Czytaj więcej: XVI...

  • NAUKA PRZEZ ZABAWĘ, CZYLI WYCIECZKA DO MŁYNA WIEDZY

    We wtorek 16 kwietnia uczniowie klas 7a i 7b wraz z wychowawcami odwiedzili toruński Młyn Wiedzy. Jego interaktywne  wystawy...

    Czytaj więcej: NAUKA PRZEZ...

  • ROZDANIE DYPLOMÓW ABSOLWENTOM KIERUNKU TECHNIK DENTYSTYCZNY

    W dniu 12 kwietnia 2024 roku w budynku warsztatów szkolnych Dyrektor KPSOSW nr 2 w Bydgoszczy Pan Ryszard Bielecki dokonał...

    Czytaj więcej: ROZDANIE...

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel. 52 344-74-15
sekretariat

tel. 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

44. Konkurs Matematyczny  

   

   

Wyszukiwarka  

   

   

Organ prowadzący

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

   

Certyfikat  

   
© 2024 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2