Tradycje nauczania niesłyszących na Pomorzu i Kujawach sięgają XIX wieku. W lipcu 1871r. w Bydgoszczy nauczyciel szkoły publicznej Wilhelm Schmidt otworzył prywatną szkołę dla głuchoniemych. Początkowo uczyło się tam 10 uczniów, ale wkrótce ich liczba wrosła do 22. Większość uczniów wywodziła się z uboższej części społeczeństwa, stąd powstały wątpliwości w sens istnienia prywatnej placówki.
W 1874r Wilhelm Schmidt uzyskał od władz Prowincji oraz Urzędu Miasta w Bydgoszczy dofinansowanie na utrzymanie szkoły. Dzięki temu byt szkoły został zagwarantowany, a liczba uczniów wzrosła do 26.
W 1876r. z powodu utraty wzroku nauczyciel Wilhelm Schmidt musiał zrezygnować z funkcji dyrektora. Ku jego wielkiej satysfakcji szkołę przejął Urząd Prowincjonalny, co umożliwiło dalsze funkcjonowanie szkoły. Nowym dyrektorem został Franz Lehmann, który wcześniej pracował jako nauczyciel w ośrodku dla głuchoniemych w poznańskiej prowincji. W 1877r. szkołę przejmuje Sejmik Prowincjonalny – odtąd szkoła nosi nazwę Prowincjonalny Ośrodek dla Głuchoniemych.
We wrześniu 2018r. minęło 25 lat od momentu, w którym Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niesłyszących został usytuowany w dzielnicy Fordon przy ulicy Akademickiej 3. Przez te wszystkie lata, aż do dnia dzisiejszego, dyrektorem placówki jest pan Ryszard Bielecki.
Korzenie Ośrodka są w Ostromecku, kiedy to 1 marca 1947r. utworzono pierwszą w obecnym województwie kujawsko - pomorskim szkołę dla dzieci głuchych. Nazywała się Zakład Głuchoniemych, a składał się ze szkoły podstawowej oraz internatu.