W dniu 15 czerwca 2023 roku działający w internacie klub sportowo – historyczny „EPONIKS” zorganizował dla wychowanków wycieczkę edukacyjną pod nazwą „Szlakiem Piastowskim – Szlakiem Architektury Romańskiej”.
Młodzież z klubu odwiedziła kolejno: Gniezno, Trzemeszno, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę i Inowrocław.
W Gnieźnie uczestnicy zwiedzili Archikatedrę z jej romańskimi pozostałościami oraz pomnik pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
W Trzemesznie, dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza ks. Piotra Kotowskiego, obejrzeli Bazylikę Wniebowstąpienia NMP i św. Michała Archanioła, w której znajdują się potężne romańskie kolumny. Wychowankowie, przy okazji, byli pod pomnikiem jednego z przywódców Insurekcji Kościuszkowskiej – pułkownika Jana Kilińskiego, który pochodził z Trzemeszna.
Następnym etapem było Mogilno, gdzie na zwiedzanie czekały romańskie podziemia dawnego Klasztoru Benedyktynów ufundowanego jeszcze w XI wieku przez Kazimierza Odnowiciela.
Kolejnym obejrzanym miastem było Strzelno z piękną, niezmienioną od wieków rotundą św. Prokopa z XII wieku oraz kościołem św. Trójcy z rzeźbionymi romańskimi kolumnami, które są unikatowym zabytkiem w skali europejskiej.
Ze Strzelna młodzież udała się do Kruszwicy. Tu młodzi ludzie podziwiali jeden z najpiękniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce – Kolegiatę św. Piotra i Pawła z pierwszej połowy XII wieku. Przy okazji wychowankowie weszli na pozostałość po gotyckim zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, czyli słynną Mysią Wieżę.
Ostatnim punktem wycieczki był Inowrocław, w którym oglądali romański kościół NMP z drugiej połowy XII wieku, a przy okazji inowrocławski rynek z posągiem idącej przez rynek św. królowej (a właściwie króla) Jadwigi – patronki tego miasta.
Uczestnicy wrócili do Ośrodka bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi. Można stwierdzić, że wycieczka była bardzo udana i pogłębiła wiedzę młodzieży o historii architektury w Polsce.
Opracowanie: Dariusz Rega