"Czytamy Bydgoszcz", autorski projekt Fundacji Nasza tradycja - nasza przyszłość.
Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku, Ryszard Bielecki, dyrektor KPSOSW nr 2 w Bydgoszczy, zachęcił dzieci i młodzież z naszego Ośrodka do udziału w projekcie "Czytamy Bydgoszcz".
Uczniowie klas: 1Bk i 7a oraz 7b czytali w tym roku Bydgoszcz polisensorycznie. Klasa trzecia Branżowej Szkoły I Stopnia wysłuchała fragmentów audiobooka "Mostu Królowej Jadwigi" Jerzego Sulimy - Kamińskiego, dyskutowała na temat życia, języka i obyczajów bydgoszczan w okresie międzywojennym.
Młodzież zapoznała także się z publikacjami o dawnej i współczesnej Bydgoszczy, oglądała akwarele i reprinty pocztówek przedstawiające gród nad Brdą. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły miejsca i budynki architektoniczne, których podczas spacerów po naszym mieście już nie zobaczymy.
Uczniowie szkoły podstawowej postanowili czytać nasze miasto w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego. Z ogromną ciekawością i zaskoczeniem obejrzeli dwie wystawy: "Od Starego Rynku do Placu Wolności" i " Niech się święci...". Odbyli bydgoską podróż w czasie - od miasta lokacyjnego do lat 30. XX wieku, a później wędrowali przez okres PRL- u. Podczas zwiedzania siódmoklasiści zadawali mnóstwo pytań dotyczących zdjęć i dokumentów oraz innych eksponatów znajdujących się na wystawach.
Epilog tegorocznego czytania Bydgoszczy stanowiło skosztowanie szneków z glancem, które wszystkim uczestnikom wycieczki smakowały "po bydgosku".
Wraz z uczniami w projekcie wzięły udział nauczycielki z KPSOSW nr 2, panie: Joanna Rak, Barbara Kosz i Joanna Szmytkowska.
Zdjęcia: J. Rak i J. Szmytkowska