Integracja? Naprawdę warto!

W dniu 22 lutego 2017 r. odbyło się w naszym Ośrodku kolejne spotkanie integracyjne z młodzieżą z chełmżyńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy I liceum wraz z nauczycielkami: Krystyną Bieniek, Joanną Szmytkowską i Agatą Wilczewską odwiedzili szkołę w Chełmży i wzięli udział w ciekawych zajęciach czytelniczych, przygotowanych przez panie: Różę Kowalską i Beatę Szczechowską - Szarleję. Licealiści pracowali z tekstem powieści „Chłopi” autorstwa polskiego noblisty Władysława Reymonta.

W lutym miło nam było gościć wycieczkę z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół. Po powitaniu przybyłych przez Dyrekcję OSW nr 2, oprowadziliśmy gości po naszym Ośrodku, odwiedziliśmy Izbę Tradycji Ośrodka i Izbę Pamięci Gen. Stanisława Maczka.

Młodzież z zainteresowaniem oglądała zbiory i wysłuchała historii naszego Ośrodka, opowiedzianej przez panią Halinę Zielińską oraz dziejów 1. Dywizji Pancernej Generała Stanisława Maczka, przybliżonej przez panią Krystynę Bieniek.

Po zwiedzaniu Ośrodka przyszedł czas nas wspólne zajęcia. Goście podzielili się z nami swoimi refleksjami z pobytu w obozie koncentracyjnym w Stutthofie.

Młodzież chełmżyńska często odwiedza to miejsce, w którym przebywał ich ziomek – błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski.

Uczniowie przygotowali plakaty, które ukazywały przybycie więźniów do obozu , przerażające warunki życia, twórczość artystyczną przebywających w Stutthofie, która była ich sposobem na przetrwanie.

Nasi licealiści przedstawili postać słynnego bydgoszczanina:

Jerzego Sulimy-Kamińskiego, autora trylogii pt. : „Most Królowej Jadwigi”.

Młodzież w grupach integracyjnych pracowała z tekstem o Bydgoszczy, wykonywała zadania, odwołując się do fragmentu utworu oraz wystawy twórczości autora i starych fotografii grodu nad Brdą z I połowy XX wieku ,słownika gwary bydgoskiej’ - zamieszczonego w książce Sulimy-Kamińskiego, a także wyszukiwała na mapie naszego miasta miejsc wskazanych w wybranym rozdziale  I tomu powieści. Wszyscy uczniowie aktywnie włączyli się do pracy.

Udział w zajęciach wzięły również nauczycielki - panie: Róża Kowalska, Beata Szczechowska-Szarleja i Joanna Szmytkowska, które przeczytały fragmenty z trzech tomów „Mostu Królowej Jadwigi”. Tłumaczeniem spotkania na język migowy zajęła się pani Barbara Kosz.

Współpraca między młodzieżą z tych dwóch zaprzyjaźnionych szkół coraz bardziej się rozwija. Mamy nadzieję na dalsze spotkania, których celem będzie wspólne poznawanie nieznanych miejsc, nabywanie nowych umiejętności i umacnianie naszych przyjacielskich więzi.

Opracowanie: Joanna Szmytkowska

Zdjęcia: Krystyna Bieniek

<< powrót do aktualności

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2020 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2