Książki naszych marzeń

Szkoła Podstawowa  nr 68 w Bydgoszczy przystąpiła w roku szkolnym 2015/2016 do programu Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Książki naszych marzeń”.

Głównym zadaniem realizowanego programu  było rozbudzenie zainteresowań i promocja czytelnictwa wśród uczniów, dzięki doposażeniu biblioteki  szkolnej w pozycje wybrane przez dzieci  z pomocą rodziców i nauczycieli. W celu realizacji programu otrzymaliśmy 1.250,00 złotych na zakup książek. Biblioteka szkolna powiększyła ofertę czytelniczą o 93 nowe pozycje, które zostały ładnie wyeksponowane na nowym regale i zaczęły kusić najmłodszych uczniów, aby wziąć je do ręki.

Promocją czytelnictwa  zajmujemy się w naszej Szkole już od lat, ale spełniając wymagania programu podjęliśmy różne działania z udziałem wychowanków i rodziców, a mianowicie, m.in.:

  • Klasa 5a i 5b zrealizowała projekt „Brzechwonalia czyli polubmy wiersze Jana Brzechwy”, w ramach którego uczniowie zapoznali się z osobą autora i jego twórczością, a następnie  swoje wrażenia przenieśli na papier tworząc własną książkę marzeń, korzystając przy tym z wiadomości i umiejętności wyniesionych z wycieczki do Muzeum Oświaty – Wydziału Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. W ciągu roku przygotowali dla rodziców dwie godziny czytania wierszy z ich plastyczną inscenizacją.
  • Wszyscy uczniowie Szkoły, z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem, uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w Filii nr 15 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Wysłuchali baśni i legend przekazywanych metodą kamishibai czyli japońskiej sztuki opowiadania ciekawych historii. Wykonali własne zakładki do książek.
  • Na podstawie nowo zakupionych książek, wychowankowie internatu przygotowali inscenizację „Byd i Gost czyli na tropie bydgoskich legend”, którą przedstawili podczas Spotkania Wielopokoleniowego z rodzicami, babciami i dziadkami.
  • Uczniowie wszystkich klas i grup internackich, wraz ze swoimi wychowawcami, pilnie korzystali ze zbiorów biblioteki szkolnej, wypożyczając regularnie książki i uczestnicząc w zajęciach bibliotecznych. Uczniowie klas piątych opracowali z wielką starannością własne albumy przeczytanych książek.

Wdrażanie nawyku czytania zależy od tego czy uczeń spotka się książką budzącą zainteresowanie treścią jak i szatą graficzną. Dlatego program „Książki naszych marzeń” wpisał się doskonale w potrzeby czytelnicze naszych wychowanków.

Wszystkie działania prowadzone przez naszą Szkołę, przez nauczycieli, wychowawców  mają na celu rozbudzanie zainteresowań wychowanków, w tym czytelniczych. Kontakt ze słowem drukowanym pozwala zadawać pytania i na nie odpowiadać,  zaspokaja ciekawość świata i pobudza wyobraźnię.

Czytajmy z dziećmi i dzieciom, aby były mądre, dobre i szczęśliwe.

Opracowanie: Krystyna Bieniek – nauczyciel-bibliotekarz

<< powrót do aktualności

 

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2021 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2