Wycieczka do Krakowa i Zakopanego

W dniach 17-21 maja grupa uczniów z II i III klas gimnazjum, pod opieka trzech opiekunek, odbyła pełną  wrażeń wycieczkę do Krakowa i Zakopanego. Harmonogram wycieczki był bardzo ambitny, ale zrealizowaliśmy go w pełni.

       Pierwszym zwiedzanym zabytkiem był Wawel. Zobaczyliśmy Zbrojownię, Skarbiec oraz stałą ekspozycję archeologiczną Wawel Zaginiony. Duże wrażenie zrobiła na nas Katedra na Wawelu z grobami królów oraz ważnych dla Polski osobistości – widzieliśmy miejsce pochówku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po krętych schodach weszliśmy na wieżę katedralną, żeby dotknąć Dzwonu Zygmunta. Ostatnim etapem zwiedzania Wawelu było przejście przez Smoczą Jamę, by na koniec spotkać ziejącego ogniem smoka.

      Po Wawelu był Rynek Główny – największy w czasach średniowiecza plac w Europie. To piękne miejsce stanowią: Sukiennice, Ratusz, pomnik Mickiewicza, kościół Mariacki. W kościele Mariackim zainteresował nas ołtarz Wita Stwosza z XV wieku. Pani przewodnik zwróciła naszą uwagę na wiele szczegółów dotyczących ołtarza, którego główną postacią jest umierająca Maryja. Kilkakrotnie słyszeliśmy hejnał, a z wieży mariackiej machał nam elegancki hejnalista.

      Kolejny etap zwiedzania to Barbakan i Brama Floriańska, która jest pozostałością po średniowiecznych murach obronnych. Mogliśmy wejść na Barbakan i policzyć otwory – stanowiska strzelnicze, przeznaczone dla obrońców miasta. Otworów było aż 130.

      Żeby poznać codzienne życie średniowiecznego Krakowa, udaliśmy się do Muzeum Podziemia Krakowa. Liczne zabytki, monety, przybory toaletowe, ozdoby, rekonstrukcje pochówku z XI wieku, to skarbiec informacji o ludziach żyjących w tamtych czasach. Ta obszerna interaktywna wystawa w podziemiach Sukiennic pozwoliła nam poczuć atmosferę średniowiecza.

      Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Fabryka Schindlera. Muzeum mieści się dokładnie tam, gdzie w czasie II wojny światowej Niemiec Oscar Schindler prowadził fabrykę naczyń emaliowanych, w której zatrudniał Żydów i wielu z nich uratował życie. Wystawa Kraków – czas okupacji 1939-1945 to podróż przez miasto i czas.

      Kolejnym punktem wycieczki był kościół Franciszkański, gdzie znajduje się witraż Stanisława Wyspiańskiego Bóg Ojciec. W kościele Franciszkańskim często bywał i modlił się Karol Wojtyła. Obok kościoła jest Pałac Biskupi, a w nim okno papieskie.

      Z historią bardzo współczesną mieliśmy do czynienia w muzeum Szuflada Szymborskiej. Jest to miejsce bardzo ciekawe, bo w dwóch pomieszczeniach znajdują się różne pamiątki po poetce. Są tam m.in.: kanapa, regał z książkami, maszyna do pisania, komoda z szufladami pełnymi drobiazgów, maski oraz fotografie poetki.

      Historię sprzed przeszło 100 lat odsłonił nam Dom Jana Matejki. W tym domu malarz urodził się i zmarł. Pani przewodnik opowiedziała nam o życiu i rodzinie Jana Matejki. Dowiedzieliśmy się, dlaczego mimo młodego wieku artysta miał bardzo poważną i zniszczona twarz. Zobaczyliśmy kilka jego obrazów, a także sypialnię i elegancki salon państwa Matejków.

      Ostatnim zabytkiem, który zwiedziliśmy w Krakowie była Kopalnia Soli w Wieliczce. Zeszliśmy 135 metrów pod ziemię. Zachwyciły nas solne podziemia, piękne komory, jeziora, solne rzeźby oraz kaplica św. Kingi. Na zakończenie wizyty w Wieliczce pan przewodnik każdemu z nas ofiarował na szczęście bryłkę soli.

      Po intensywnym poznawaniu Krakowa, trzeciego dnia pojechaliśmy do Zakopanego. Krupówki, Gubałówka, zakopiański kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzysku oraz Wielka Krokiew to tylko namiastka atrakcji  stolicy polskich Tatr. Musimy tam wrócić …

Tekst – Aleksandra Bodenszac

Zdjęcia – Katarzyna Wiśniewska

<< powrót do aktualności

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2021 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2