Zjazd Szkół im. Gen. S. Maczka "Łączy nas Patron"

W dniach 26-27 marca 2015r. społeczność naszego Ośrodka była współorganizatorem i gospodarzem Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół im. Gen. Stanisława Maczka. Corocznie, dzięki Dyrektorowi Ryszardowi Bieleckiemu, od osiemnastu lat obchodzone Święto Patrona Ośrodka łączy idea uczczenia pamięci o tym wspaniałym Człowieku – Żołnierzu. W tym roku współorganizatorami uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie, Urząd Marszałkowski w Toruniu i Stołeczne Środowisko 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym Jana Ciechanowskiego – Ministra Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób RepresjonowanychPiotra Całbeckiego - Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Patronatem medialnym Święto objęła Gazeta Pomorska, Radio Pik i TVP Bydgoszcz.
Wagę wydarzenia podkreślił fakt, że wielu doskonałych gości przybyło na tę uroczystość. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in., Minister Jan Ciechanowskimjr Janusz Gołuchowski  - Prezes Stołecznego Środowiska 1PDP,  płk Lech Pietrzak – Zarząd Główny Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Marek Rusek – Koło 24 Pułku Ułanów w Kraśniku, James Jurczyk – Beskidzkie Stowarzyszenie Maczkowców Bielsko-Biała, płk Zbigniew Krzywosz – UdSKiOR, Edmund Popieliński – kombatant 1PDP Gdańsk, Katarzyna Zwierzchowska – Fundacja „Dum Spiro Spero” i jej założyciel – Kornel Jaśkowiak, Janusz Miechowiecki i Marek Zwiefka w mundurach 1DP reprezentujący Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Z Torunia przyjechał do nas nasz wieloletni przyjaciel, kombatant 1PDP - Edmund Semrau. Z Belgii przybyli Jan Cornelissens – wiceprezes i Jos Stoffels, reprezentujący Związek Polskich Kombatantów i Weteranów 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka w Belgii. Z Londynu przyjechała Katy Carr – brytyjska piosenkarka o polskich korzeniach, ambasadorka polskiej historii, która śpiewa o wydarzeniach i bohaterach II wojny światowej. Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty reprezentowała wicekurator  Bogna Wojciechowska-Blachowska i emerytowany wizytator Jerzy Błaszczak.
Przybyli przedstawiciele szkół z różnych zakątków Polski: z Warszawy, Katowic, Lubina, Koronowa, Kielc, Gdańska, Bliżyna.

Pierwszy dzień Zjazdu poświęcony był spotkaniu członków środowisk 1. Dywizji Pancernej z Polski i zagranicy z przedstawicielami szkół noszących im. gen. S. Maczka. Tematem obrad  uczestników Zjazdu były informacje o działalności środowisk i stowarzyszeń 1. Polskiej Dywizji Pancernej, prezentacja doświadczeń i zamierzeń, informacja o działalności Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, informacje przedstawicieli szkół o dokonaniach oświatowo-wychowawczych w zakresie kultywowania tradycji wynikających z przynależności patronackich, przedstawienie planów działania.

Drugi dzień Zjazdu rozpoczął się w Ośrodku złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą Patronowi w asyście warty honorowej i żołnierskich werbli. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe  Stołecznego Środowiska 1. Polskiej Dywizji Pancernej i naszego Ośrodka.

Dalsza część obchodów to akademia, którą rozpoczął hymn Polski i wprowadzenie sztandarów. Uroczystość prowadził Dyrektor Ośrodka – Ryszard Bielecki, który podzielił się ze zgromadzonymi swoimi refleksjami nad znaczeniem słynnych słów Generała „Żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski ” i związanymi z nimi obowiązkiem przekazywania wartości z nich płynących dzieciom i młodzieży. Powitał zebranych gości i zaprosił ich do okolicznościowych wystąpień, w których przede wszystkim usłyszeliśmy jak ważna jest rola patrona szkoły w codziennym uczniowskim życiu.

Płk Lech Pietrzak wręczył pracownikom Ośrodka: Medal XXX-lecia ZŻWP – Marii Falewicz
i Kazimierzowi Ciotuszyńskiegmu, a  Medal „Zawsze Wierni Ojczyźnie”  ZBŻZ i ORWP - Melicie Szarkiewicz, Beacie Dziaszyk, Marzenie Boczkowskiej, Alicji Rybickiej i Janinie Frąckiewicz.

Uczestnikom - laureatom konkursu plastycznego na projekt okładki do książki o Generale Maczku nagrody wręczyli kombatanci 1 PDP – Janusz Gołuchowski i Edmund Semrau. To między innymi prace tych uczniów pięknie przyozdobiły ściany w Ośrodku.

Część oficjalną uroczystości zakończył występ wokalny Katy Carr, która zachęciła zebranych do wspólnego śpiewania piosenki „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”.

Na zakończenie dzieci wręczyły gościom samodzielnie przygotowane pamiątki.

Druga część spotkania przebiegała w nastroju refleksyjnym-radosnym. W części historycznej p.n. „Nazywali go Bacą” wychowankowie Ośrodka zaprezentowali widowisko tematycznie nawiązujące do postawy i wartości wyznawanych w życiu przez generała S. Maczka i Jego żołnierzy. Zakończyła je prezentacja multimedialna p.n. „Szlakiem przyjaźni” opowiadająca o wyjeździe delegacji naszego Ośrodka, pod kierownictwem Dyrektora Ryszarda Bieleckiego, na uroczystości 70-tej rocznicy wyzwolenia Bredy.

W części artystycznej dzieci i młodzież zaprezentowała swój dorobek aktorsko-taneczny czyli taniec „Łaka łaka”, „Gentelmen”, skecz „Dyrygent”. Gorące brawa zebrała orkiestra „Fartuch band”,  wykonująca na pomysłowo dobranych instrumentach utwór muzyczny „Polka trisz trasz” oraz taniec-niespodzianka „Piraci” w wykonaniu nauczycielek Ośrodka.

W godzinach popołudniowych, z kombatantami i przedstawicielami szkół im. gen. S. Maczka spotkał się Jan Ciechanowski – Minister Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W imieniu przedstawicieli szkół, Dyrektor IVLO w Katowicach im. Gen. S. Maczka -  Katarzyna Ziemiec wystąpiła z apelem do Ministra o pomoc w zorganizowaniu i objęcie patronatem wyjazdu ich delegacji do Bredy na uroczystości jej wyzwolenia przez 1DP.

Podczas spotkania, Kierownik UdSKiOR - Minister Jan Ciechanowski wręczył Medal „Pro Patria” Dyrektorowi Ośrodka Ryszardowi Bieleckiemu i Krystynie Bieniek. 

Goście zwiedzili Izbę Pamięci Patrona z jej zbiorami – pamiątkami po żołnierzach 1DP i jej szlaku bojowym oraz Izbę Tradycji Ośrodka.

Zjazd i obchody Święta Patrona uświetniała wystawa prac dzieci i młodzieży tematycznie związana z osobą Patrona oraz wystawa przygotowana dla Ośrodka przez Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

 

 

<< powrót do aktualności

  

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2021 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2