Warsztaty krawieckie- Charles Tailor, Pracownia Q

Uczniowie klasy 2b Gimnazjum i klasy 3 Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku krawiec wraz z wychowawczyniami panią Teresą Koźmińską, Elżbietą Chocimską i Aleksandrą Leszczyńską-Szopa uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Atelier Krawieckiego Charles Tailor w Bydgoszczy, która odbyła się 20 marca 2014 roku.

Celem było rozbudzenie w uczniach ciekawości zawodowej poprzez pokazanie warsztatu pracy w zawodzie krawca męskiego.

Dzięki uprzejmości właściciela firmy, pana Karola Włodarskiego oraz wszystkich pracowników mogliśmy zaobserwować codzienną pracę w zakładzie usługowym przechodząc przez wszystkie działy. W pracowni tej krawcy szyją asortyment odzieży męskiej od podstaw, z zachowaniem wszystkich tradycyjnych metod krawieckich, używając tkanin importowanych od światowych liderów. Zaczęliśmy od miejsca, gdzie krawiec klientowi indywidualnemu skroił na miarę garnitur, a następnie byliśmy świadkami dokonywania przymiarki i wszelkich poprawek.

Następnie przeszliśmy do krajalni, szwalni, prasowalni, gdzie pracownicy używali przeróżnych maszyn, jak dziurkarki, owerlok, stębnówki, zgrzewarki, noża do wykrajania większej ilości materiału, czy też żelazka do rozprasowywania uszytych i wykończonych produktów. Mogliśmy też podpatrzeć ciekawy sposób składania koszul, które z logo firmy przewożone są do sieci sklepów pod nazwą Derred. Zostaliśmy również zapoznani z różnymi materiałami, z których szyte są garnitury, spodnie, marynarki czy koszule męskie.

Niewątpliwie zawód krawca wymaga pasji. Chęć tworzenia, kreowania ubioru innych ludzi jest bardzo ważna, by móc być zadowolonym z pracy, która nie należy do najłatwiejszych.

 

 Opracowała: mgr Aleksandra Leszczyńska-Szopa

<< powrót do aktualności

 

 


 

W czwartek 3 kwietnia 2014 roku uczennice klasy 3 Zasadniczej Szkoły Zawodowej o kierunku krawiec wraz z wychowawczyniami panią Teresą Koźmińską i Aleksandrą Leszczyńską-Szopa wybrały się do Pracowni Q w Bydgoszczy na spotkanie z panią Urszulą Kwasińską celem pokazania możliwości pracy w usługowym zakładzie krawiectwa damskiego.

Podczas naszej wizyty drzwi się nie zamykały, bo pani Ula ma bardzo dużo klientek, które chcą przerobić czy też skrócić jakąś rzecz, albo przychodzą z pomysłem uszycia czegoś nowego, modnego i wygodnego. Mieliśmy okazję obserwować przymiarkę dwóch sukienek. Szczególnie ciekawa była ta na wzór sukienki Myszki Minnie.  

Pracownia jest nie duża. Gdzieniegdzie wiszą na ścianach projekty autorstwa pani Uli, która  sama często ubiera się w rzeczy zaprojektowane i uszyte przez siebie. Po raz kolejny padło stwierdzenie, że zawód krawca wymaga od danej osoby pasji i pomysłów. Inaczej praca w tym zawodzie nie byłaby tak ciekawa i nie dawałaby zadowolenia oraz satysfakcji z procesu tworzenia, nie wspominając już o zastrzyku finansowym. Pracownia Q nie jest reklamowana, bo Pani Ula nie ma takiej potrzeby – z każdym dniem przybywa jej tzw. klientek z polecenia.

Dzięki spotkaniu uczennice miały możliwość zobaczyć pracę krawca odzieży damskiej z klientką na żywo. Przyglądały się przymiarce oraz poznały prawdziwy warsztat pracy.

 

 Opracowała: mgr Aleksandra Leszczyńska-Szopa

 

<< powrót do aktualności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowała mgr Aleksandra Leszczyńska-Szopa

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2021 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2