Wycieczka do Wyszogrodu

W dniu 20 marca 2014 r. grupa młodzieży skupiona w klubie  historyczno – sportowym „EPONIKS” wraz z opiekunami klubu udała się na wycieczkę do średniowiecznego grodziska w Wyszogrodzie znajdującego się dziś na terenie Bydgoszczy na lewym brzegu Wisły.

Była to już kolejna wycieczka w to zaczarowane miejsce. Według legendy już w 997 r. zatrzymał się tam w drodze do Prusów z misją chrystianizacyjną Św. Wojciech i konsekrował kaplicę Św. Marii Magdaleny – najstarszy kościół na terenie dzisiejszej Bydgoszczy. Dziś już niestety nieistniejący.

Tego dnia młodzież spotkała się z prezesem Stowarzyszenia „Bydgoski Wyszogród": Panem Robertem Szatkowskim który opowiedział naszym wychowankom o zwyczajach i obrzędach panujących w tamtych czasach. Młodzież nasza miała też okazję być świadkami pokazu walk rycerskich wzorowanych na bitwach XII- wiecznych za sprawą Bractwa rycerskiego  „Białego Kruka”. Po wszystkim nasi wychowankowie dzięki uprzejmości rycerzy mogli zapoznać się z kopią uzbrojenia z tamtych lat . W trakcie tego spotkania nasza młodzież została zaproszona  na coroczne tzw. Święto kupały które odbędzie się pod koniec czerwca. Z pewnością nas tam nie zabraknie!

 

 Zdjęcia: Hanna Sempowicz

Tekst:  Dariusz Rega

 

<< powrót do aktualności

 

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2021 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2