Gdzie się podział skarb z Wyspy Młyńskiej?

26 września 2019 r. w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 odbył się drugi dzień Festiwalu Panien Wodnych, zorganizowanego przez Fundację Nasza tradycja-nasza przyszłość w ramach jej autorskiego Projektu Legendaria.

Dyrektor Ośrodka Ryszard Bielecki z Prezes Fundacji Małgorzatą Stawicką podjęli decyzję o współpracy kierowanych przez nich instytucji, dzięki czemu dzieci i młodzież z Ośrodka wzięły udział w nowym przedsięwzięciu kulturalno-edukacyjnym, jakim jest Festiwal Panien Wodnych.          

Festiwal w Ośrodku rozpoczęła Wicedyrektor Ośrodka Joanna Szmytkowska przedstawiając Tadeusza Oszubskiego, dyrektora kreatywnego Fundacji, pisarza, dziennikarza, publicystę i animatora kultury oraz jego nową książkę „Legenda Panien Wodnych”. „Legenda Panien Wodnych” to wydany w Projekcie Legendaria, zbiór opowiadań na motywach polskich legend o stworach wodnych - pannach wodnych, syrenach, wodnicach, utopcach, wodnikach, z 22 miejscowości położonych w różnych regionach Polski. Wśród tych utworów są też współczesne literackie adaptacje legend bydgoskich.

Autor książki przeczytał jedno z bydgoskich opowiadań z nowo wydanego zbioru, noszące tytuł ”Skarb na Wyspie Młyńskiej”, które było motywem przewodnim I Festiwalu Panien Wodnych.

W następnej części imprezy Wicedyrektor Ośrodka Joanna Szmytkowska przeprowadziła Grę Festiwalową, pełniąc rolę Pasterki Gry. Udział w niej wzięli uczniowie klas: 4a, 5a, 7a, 7b, 2 B i przedstawiciel klasy 3c. Dzieci i młodzież pracowały w grupach, pod czujnym okiem nauczycieli: Hanny Sułek-Stawickiej, Elżbiety Chocimskiej, Joanny Rak, Violetty Konarskiej, Krystyny Bieniek i Tomasza Ormińskiego. Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością, dokładnością, inwencją i poczuciem humoru, w związku z czym jury nie przyznało nagrody głównej.

Wiele emocji wywołała niespodzianka, jaką stanowił „skarb z Wyspy Młyńskiej”, który po zakończeniu Gry wniósł dyrektor kreatywny Fundacji. Słodką zawartością zostali obdarowani wszyscy uczestnicy imprezy. Za aktywny udział w Festiwalu Panien Wodnych klasy otrzymały dyplomy i grafiki wykonane przez autora książki, Tadeusza Oszubskiego. Pisarz i dyrektor kreatywny Fundacji wręczył też Dyrektorowi Ryszardowi Bieleckiemu dar od Fundacji dla Ośrodka, dwie książki swojego autorstwa opublikowane w ramach Projektu Legendaria: „ZakoHannę” (zbiór opowiadań na motywach polskich legend o miłości) i „Legendę Panien Wodnych” (współczesne literackie adaptacje polskich legend o stworach wodnych).

Udział w I Festiwalu Panien Wodnych był dla dzieci, młodzieży i nauczycieli ciekawym doświadczeniem promującym czytelnictwo, rozwijającym wiedzę o tradycji regionu i naszego miasta, Bydgoszczy, a przede wszystkim wspaniałą zabawą pozwalającą na integrację zespołów klasowych.

 

Tekst: Joanna Szmytkowska, Tadeusz Oszubski

Fotorelacja: Krystyna Bieniek

Tłumaczenie imprezy na j.migowy: Tomasz Ormiński

 

<< powrót do aktualności

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2020 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2