SZWECJA JEST PIĘKNA... - wspomnienia z wakacji

W dniach 20 - 31 sierpnia 2017r. niesłyszący wychowankowie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Generała Stanisława Maczka w Bydgoszczy, wspólnie z grupą dzieci słyszących z Torunia, uczestniczyli w pierwszej w historii placówki lotniczej wycieczce do Szwecji.

Wyjazd był możliwy dzięki zaproszeniu wystosowanym przez państwo Natashę i Leifa Andersson, mających polskie korzenie, na letni obóz na farmie w SOTTER.

Doznania emocjonalne podczas startu, obserwowanie jak samolot osiąga swój pułap i ląduje, były tak ekscytującym przeżyciem, że pozostali pasażerowie domyślili się, że grupa młodych ludzi
odbywa swój pierwszy w życiu lot.

Pobyt na farmie był bardzo ciekawym doświadczeniem. Podczas wspólnych posiłków mogliśmy kosztować tradycyjnych szwedzkich potraw, a także skandynawskich frykasów. Dzieci zawsze miały ciepłe posiłki, a także mnóstwo słodyczy, których smakowanie przychodziło im z łatwością.

Zwiedzaliśmy pobliskie miejscowości: BURVIK, KNUTBY, EDSBRO. Korzystaliśmy z darów natury szwedzkiej ziemi. Zbieraliśmy grzyby, a jagody jedliśmy razem z lodami.

Atrakcyjny dla nas był rejs wielkim promem VIKING LINE na terytorium fińskie MAARIANHAMINA.

Wyprawa do stolicy Szwecji - SZTOKHOLMU - przybliżyła nam historię miasta. Zwiedziliśmy słynne MUZEUM VASA. Okręt Vasa zatonął w porcie sztokholmskim, wypływając na swój pierwszy rejs  w dniu 10 sierpnia 1628 roku. W 1961 roku udało się wydobyć wrak z dna morza. Odbudowany okręt ozdobiony jest setkami kunsztownych rzeźb i w 98% składa się z oryginalnych części.

W lunaparku GRONA LUND nasi wychowankowie rozwinęli skrzydła - dosłownie i w przenośni. Wejście VIP, które zafundowała pani Natasha sprawiło, że korzystaliśmy ze wszystkich atrakcji bez ograniczeń ilościowych tego wspaniałego miejsca.

W pierwszej stolicy Szwecji - UPPSALI zwiedziliśmy największą budowlę sakralną Skandynawii - protestancką katedrę, zbudowaną w stylu gotyckim. W jednej z jej wież umieszczone są dwa dzwony pochodzące z Polski.  Dzień zakończyliśmy wycieczką do Aquaparku .

Ostatnią atrakcją zapewnioną przez panią Natashę był rejs na Wyspy Alandzkie. Wypłynęliśmy promem z miejscowości GRISSLEHAMN do ECKERO. Tam spędziliśmy kilka godzin spacerując po wyspie, plażując, zwiedzając miejscowe muzeum oraz podziwiając krajobrazy fauny i flory. Podczas podróży powrotnej mieliśmy okazję na promie po raz ostatni skosztować szwedzkiego stołu.

W drogę powrotną do Polski otrzymaliśmy od pani Natashy torby z prezentami, a w nich pełno szwedzkich słodyczy i obraz malowany przez Nią własnoręcznie.

Ten wyjazd to był przede wszystkim wspaniały przykład integracji dzieci niesłyszących ze słyszącymi. To czas przełamywania wzajemnych barier i lęków. Cała wycieczka była wspaniałą podróżą, gdzie mogliśmy poznać kulturę, zabytki, tradycję Szwecji i jej mieszkańców, zaprzyjaźnić się z naszymi gospodarzami - państwem Natashą i Leifem Andersson. Nauczyliśmy się wiele, a zdobyte doświadczenia pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w ten wspaniały wyjazd.

Panu Dyrektorowi Ryszardowi Bieleckiemu za życzliwość i przychylność oraz pomoc w załatwieniu transportu na lotnisko w Gdańsku. Pani Agnieszce Żelskiej – za ekspresowe tłumaczenie dokumentów. Ks. Darkowi Wesołkowi za wsparcie duchowe i materialne, dzięki któremu nasi wychowankowie otrzymali dofinansowanie.

Nade wszystko chciałbym w tym miejscu podziękować pani Iwonie Obremskiej oraz panu Piotrowi Frąckiewiczowi, których zaangażowanie i pomoc podczas całego wyjazdu była nieoceniona.

Koordynatorem przedsięwzięcia był pan Łukasz Dąbrowski.

 

<< powrót do aktualności

 

 

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2018 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2