Holandia-Belgia 2016r.

Głównym celem wyjazdu były obchody 72. rocznicy wyzwolenia Bredy (Holandia) przez 1. Polską Dywizję Pancerną dowodzoną przez generała Stanisława Maczka, Patrona naszego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy.

Uczestniczyliśmy w patriotycznych uroczystościach na Polskich Cmentarzach Wojskowych w Bredzie przy Ettensebaan i w dzielnicy Gineken. Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy  wieńce na grobach polskich żołnierzy na cmentarzach pod Bredą w Alphen i Oosterhout. Odwiedziliśmy największy cmentarz żołnierzy 1. Dywizji Pancernej w Belgii, w miejscowości Lommel.

Zwiedziliśmy liczne miejsca, które są wyrazem wdzięczności Holendrów dla dokonań polskich żołnierzy. Byliśmy przy czołgu Pantera na rogu ulicy generała Stanisława Maczka i Paul Windhausenveg, przy pomniku z orłami z napisem ,,Dziękujemy naszym polskim wyzwolicielom 29.10.1994‘’ w parku miejskim Wilhelminapark oraz przy kapliczce Matki Boskiej Częstochowskiej. Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wiązankę przy pomniku 1. Dywizji Pancernej w Baarle/Nassau.

Wiele radości wychowankom Ośrodka sprawił pobyt na uroczystym wieczorze zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalne Polonia. Powitano nas gorąco częstując polskim bigosem i słodyczami. Dzieci i młodzież zobaczyli jak Polacy i Holendrzy bawią się wspólnie z okazji wyzwolenia Bredy.

Udział w tych patriotycznych uroczystościach przybliża nam postać Patrona, zostawia w pamięci dobre wrażenia o przyjaźni polsko- holenderskiej, zbliża z Polonią w Holandii i Belgii.

Opracowanie: Krystyna Bieniek

Zdjęcia: Joanna Rak

<< powrót do aktualności

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2020 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2