50 Zlot Drużyn Harcerskich w Funce

Wrzesień przywitał nas słońcem i Zlotem Nieprzetartego Szlaku, w którym jak co roku uczestniczyli wychowankowie naszej placówki.

Harcerska wieś letniskowa Funka położona jest na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego, mieści się w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice nad wschodnim brzegiem jeziora Charzykowskiego. Od niej w kierunku północnym rozciąga się Park Narodowy Bory Tucholskie.

Tam właśnie w 1936r. na gruntach podarowanych przez Prezydenta Mościckiego powstał „Harcerski Ośrodek Wodny” z przystaniami i hangarami żeglarskimi. Pierwszy harcersko-żeglarski obóz w Funce zorganizowano w 1937r. W okresie wojny działalność ośrodka została zawieszona. W 1943r. mieszkańcy Funki z trwogą obserwowali opadający na stanicę niemiecki samolot. Na szczęście zawadził on jedynie o dach stanicy i runął za ośrodkiem. Pilot samolotu poniósł śmierć. Wiosną 1947r. dzięki Głównej Kwaterze Harcerek, która powierzyła Referat Wodny Janinie Bartkiewicz w Funce zabrzmiały harcerskie pieśni. W 1957r. Główna Kwatera ZHP podarowała Ośrodek Wodny w Funce Komendzie Chorągwi Bydgoskiej  ZHP. W roku 1996 został on przekształcony w Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Tegoroczny 50 Jubileuszowy Zlot Nieprzetartego Szlaku skupił 400 harcerzy. Organizatorem Zlotu była Kujawsko-Pomorska Chorągiew ZHP i Referat Nieprzetartego Szlaku. Komendantem Honorowym został Kawaler Orderu Uśmiechu hm. Janusz Szopa. Nad naszym bezpieczeństwem pieczę sprawował Sztab Zlotu, w szczególności Komendant hm. Grażyna Wencel-Szopa.  Dzięki zaangażowaniu organizatorów uczestniczyliśmy w wielu ciekawych i pouczających zajęciach. Dodatkową atrakcją była wycieczka do Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Opracowanie:
Iwona Obremska

 

<< powrót do aktualności

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel: 52 344-74-15
sekretariat

tel: 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

kujawsko-pomorskie

   

Wyszukiwarka  

   

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

Certyfikat  

   

Zajęcia Terapeutyczne  

   

   
© 2020 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2