Wycieczka do Krakowa i Zakopanego

W dniach 17-21 maja grupa uczniów z II i III klas gimnazjum, pod opieka trzech opiekunek, odbyła pełną  wrażeń wycieczkę do Krakowa i Zakopanego. Harmonogram wycieczki był bardzo ambitny, ale zrealizowaliśmy go w pełni.

       Pierwszym zwiedzanym zabytkiem był Wawel. Zobaczyliśmy Zbrojownię, Skarbiec oraz stałą ekspozycję archeologiczną Wawel Zaginiony. Duże wrażenie zrobiła na nas Katedra na Wawelu z grobami królów oraz ważnych dla Polski osobistości – widzieliśmy miejsce pochówku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po krętych schodach weszliśmy na wieżę katedralną, żeby dotknąć Dzwonu Zygmunta. Ostatnim etapem zwiedzania Wawelu było przejście przez Smoczą Jamę, by na koniec spotkać ziejącego ogniem smoka.

      Po Wawelu był Rynek Główny – największy w czasach średniowiecza plac w Europie. To piękne miejsce stanowią: Sukiennice, Ratusz, pomnik Mickiewicza, kościół Mariacki. W kościele Mariackim zainteresował nas ołtarz Wita Stwosza z XV wieku. Pani przewodnik zwróciła naszą uwagę na wiele szczegółów dotyczących ołtarza, którego główną postacią jest umierająca Maryja. Kilkakrotnie słyszeliśmy hejnał, a z wieży mariackiej machał nam elegancki hejnalista.

      Kolejny etap zwiedzania to Barbakan i Brama Floriańska, która jest pozostałością po średniowiecznych murach obronnych. Mogliśmy wejść na Barbakan i policzyć otwory – stanowiska strzelnicze, przeznaczone dla obrońców miasta. Otworów było aż 130.