Pamiętają o swoim Patronie

Dnia 8 września 2021r. gościliśmy pana Witolda Gudysia ze Stołecznego Środowiska 1. Dywizji Pancernej i członka Stowarzyszenia Detektorystów Kryptonim TIV z Grodkowa skupiającego grupę poszukiwaczy szczątków zaginionych w bitwach żołnierzy i militariów, które kryje jeszcze ziemia. Młodzież wysłuchała prelekcji o historii 1. Polskiej Dywizji Pancernej i poszukiwaniach rzeczowych śladów walk prowadzonych na jej szlaku bojowym w Belgii i Holandii.

Pan Witold Gudyś przekazał na ręce Dyrektora Ośrodka pana Ryszarda Bieleckiego fragment gąsienicy czołgu Sherman biorącego udział w zwycięskim szlaku bojowym 1. Polskiej Dywizji Pancernej. To duże ubogacenie zbiorów szkolnej Izby Pamięci Patrona i kolejna cenna pamiątka po posiadanej już oryginalnej pieczęci 1. Dywizji Pancernej. Ze zrozumieniem młodzież przyjęła informację o poszukiwaniu ostatnich, jeszcze nieodnalezionych szczątkach pięciu żołnierzy 1. Dywizji. Poszukiwania prowadzone są w okolicach Kappelsever w Holandii, gdzie stoczona została jedna z najcięższych bitew z Niemcami, którą gen. Stanisław Maczek nazwał „nasze małe polskie Monte Cassino”. Pan Witold Gudyś oświadczył, że na pewno odnajdą szczątki żołnierzy i pochowają je z godnością.

Młodzież najbardziej interesowało umundurowanie i wyposażenie osobiste żołnierzy: dlaczego czarny naramiennik, czarny beret, czarny płaszcz… Jednym słowem „czarna kawaleria”.    

Wychowankowie Ośrodka dumni są z ze swego Patrona, bo wiedzą, że nie przegrał żadnej bitwy na swoim szlaku bojowym, ponieważ miał w sobie najlepsze cechy oficera i opinię znakomitego dowódcy wojsk.

tekst: Krystyna Bieniek, zdjęcia: Artur Zasada

   

Adres Ośrodka

ul. Akademicka 3
85-796 Bydgoszcz

tel. 52 344-74-15
sekrertariat

tel. 52 344-74-10(20)
portiernia

fax: 52 346-36-16
e-mail: biuro@oswnr2.bydgoszcz.pl

   

   

Organ prowadzący

Organem prowadzącym dla K-P SOSW nr 2 jest Samorząd Województwa Kujawsko Pomorskiego

   

   

Certyfikat  

   
© 2021 Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 2